Parke

Kimileri için yaşam alanlarında dekorasyonun vazgeçilmezi olan parkeler, kimileri içinse dayanıklılık ve maliyet gibi noktalara göre değerlendirilen bir dekorasyon unsuru olmaya devam ediyor. Bugün hem dayanıklılık ve maliyet üzerinden değerlendirmek hem de evinizin ya da ofisiniz için en uygun parke modellerini seçmek üzere çeşitli öneriler sunacağız.

Parke, neredeyse her evin misafiri olmayı başarabilmiş, yer döşemesinde kullanılan, şık ve sağlam bir zemin kaplama ürünüdür. Ahşap ya da ahşap benzeri malzemelerle hazırlanan parkeler, günümüzde sağlamlık, aşınmazlık, leke tutmama ya da su geçirmeme gibi farklı kriterler üzerinden değerlendirmelere tabi tutuluyor. Bilinen en dayanıklı ancak bakımı da bir o kadar zor olan parke tiplerinden olan masif parkeler, uygulanmadan önce 20x60x300 mm boyutlarda kesilerek tutkal ile zemine yapıştırılarak hazırlanır. Kalından inceye sıralanan, farklı kalınlıklardaki zımparalar ile yüzey tesviye edildikten sonra da cilalama işlemine geçilir ve masif parkeler hazır hale gelir.

Her ne kadar oldukça şık görünse de masif parkeler, nitelikli iş gücü gerektirdiği için daha maliyetlidir. Diğer yandan uzun yıllar boyunca kullanılabilir; aşınma ya da zarar görme gibi durumlarda zımpara ve cila yardımıyla ilk günkü görünümlerine kavuşturulabilirler. Daha düşük bütçelerle yaşam alanlarında şık bir görünüm elde etmek isteyenler için harika çözümler sunan laminant parkeler, gerek uygulamadaki kolaylıkları gerekse de uygun fiyatlarıyla birçok iş yeri ve ev için en sık tercih edilen çözümlerden biridir. Matbaada istenilen renk ve desende basılmış kağıtlara reçine emdirilmesiyle elde edilen laminant parkelerin uygulaması son derece hızlı ve pratiktir. Ağırlıklı olarak ağaç malzemelerden oluşan laminant parkeler, dikkatli kullanıldıkları sürece ömürleri uzundur. Temizlenmeleri de oldukça kolaydır.